Fortsätt till huvudinnehåll

En gökunge i boet




Häromdagen hamnade en färgglad 16-sidig tidning i brevlådan. Mjölby-Svartådalen Energi AB (MSE) bjuder in till en familjedag 9 april för att fira starten av sitt nya kraftvärmeverk som producerar både fjärrvärme och el. Trots att anläggningen kostar 400 miljoner kr och är den största enskilda investeringen i Mjölbys historia så har nybygget inte väckt särskilt mycket uppmärksamhet. Ja, ni läste rätt – 400 miljoner kr.

Anläggningen dominerar blickfånget på industriområdet trots konkurrens med BT. Byggnaden är 33 meter hög och skorstenen 55 meter. Fast storleken är egentligen ointressant

Reklamtidningen innehåller förutom de sedvanliga miljöflosklerna från kommunfolk och verkställande direktör intressant information om teknik. Mest uppskattar jag den enkla skissen över mittuppslaget som förklarar hur energin i träflis omvandlas till fjärrvärme och el.

Jag saknar annan väsentlig information. Hur har styrelsen resonerat kring ekonomin? Vad händer om kalkylerna spricker och anläggningen inte förmår producera till konkurrenskraftiga priser på marknaden? Då MSE är ett monopolföretag, åtminstone vad det gäller fjärrvärme, finns förstås alla möjligheter att ta ut högre priser av kunderna. Finns det risk att Mjölby kraftvärmeverk blir en gökunge i boet? De frågorna skulle jag vilja ha svar på.

Om boet spricker på kuppen ser jag en möjlig utväg inom ett antal år. Jätten Tekniska Verken tar över majoritetsägandet. TV är redan idag 35-procentig delägare och skulle inte ha några svårigheter att inlemma MSE i sin organisation. Måste kännas skönt att hålla en storebror i handen. Oavsett vem som äger MSE i framtiden kan vi vara säkra på en sak. Fakturorna hamnar i brevlådan en gång i månaden.

Inom kort publiceras MSE:s bokslut för 2015. Då återstår att se om bolaget håller färgen i en för branschen turbulent tid. Den stora satsningen från början av 2000-talet på vindkraft var inte särskilt framgångsrik. I 2014 års bokslut var man tvungna att skriva ner värdet på vindkraften med 14 miljoner kr. Frågan är om bolagets ledning fortsätter på den inslagna vägen. Det tänker jag återkomma till.


Tekniska data:
Årsproduktion 100 GWh fjärrvärme, 45 GWh el.
Anläggningsdata: 10,8 MW. Fjärrvärme 23 MW.
Anläggningen eldar 175 000 kubikmeter skogsflis per år. Under vinterhalvåret kommer det 40-50 lastbilar i veckan.
MSE ägs till 55 procent av Mjölby kommun, Tekniska Verken 35 procent och Motala kommun 10 procent. Enligt en protokollsanteckning jag läst (30/11 2015) funderar Motala kommun på att sälja sin andel.
Styrelseordförande är Cecilia Vilhelmsson(s) som också är kommunstyrelsens ordförande.



Kommentarer