Fortsätt till huvudinnehåll

Det svider i hjärtat



Det svider lite i hjärtat när jag scrollar igenom startlistan till helgens proffstävling (Nordea Tour) på Landeryd. Hittar fyra namn som fått sin golfutbildning i Mjölby och är uppvuxna på orten.

Andreas Andersson, Omberg, Gustav Adell, Linköping och Robert Svensson, Landeryd skulle alla haft Mjölby som klubbadress om de ekonomiska förutsättningarna varit annorlunda på hemorten. Frågan är om inte Anders Friberg har ett förflutet i Mjölby också. Jag saknar bara ett namn och det är Fredrik Andersson, Mantorpsgrabben som spåddes en lysande framtid efter att ha blivit nordisk amatörmästare i Finland för drygt tio år sedan. Jag vet faktiskt inte om Fredrik lämnat tävlingsgolfen.

Personligen är jag också nyfiken på Gabriel Axell, Vadstena, vars föräldrar Peter och Eva jag spelat många rundor med under de år jag bodde i Vadstena.

Tävlingen pågår fredag-söndag och den totala prissumman är 450 000 kr.

Kommentarer